Już samo przesłuchanie wiąże się z dużym stresem. Zapewne dodatkowo zastanawiasz się, jakie pytania padną z ust pełnomocników banków podczas przesłuchania frankowiczów. Z tego względu, dzisiaj wypiszemy pytania, które najczęściej pojawiają się na tego typu rozprawach.

Jakich pytań się spodziewać?

Pełnomocnicy banku będą chcieli poznać wszelkie okoliczności zawarcia kredytu. W teorii bank powinien zadawać takie pytania, które pomogą mu ustalić faktyczny stan zawarcia umowy.

Możesz spodziewać się w takim razie pytań o:

  • szczegóły umowy kredytowej
  • ile wynosi obecne zadłużenie frankowicza
  • czy podczas podpisywania umowy poruszano temat skutków zawarcia kredytu we frankach
  • czy przedstawiano prognozy wzrostu rat
  • czy zasugerowano inny rodzaj kredytu
  • dlaczego wybór padł akurat na kredyt CHF
  • czy dany frankowicz wnioskował o kredyt w złotych
  • czy frankowicz miał odpowiednią zdolność kredytową do tego, by wziąć kredyt w złotych
  • czy przedstawiono frankowiczowi porównanie kredytu we frankach i w złotych
  • czy frankowicz mógł negocjować postanowienia zawarte w umowie
  • ile razy przed podpisaniem umowy kredytowej frankowicz odwiedzał bank

Co więcej, bank może również pytać o Twoją wiedzę z zakresu tematów walutowych lub zmian kursów. Mogą także paść pytania o to, jak rozumiesz konkretne kwestie zawarte w umowie. Spodziewaj się również wielu pytań osobistych.

Konkretne przykłady pytań wraz z powodem ich zadania

Teraz wymienimy kilka pytań i opiszemy, z jakiego powodu bank zadał akurat je.

Jaki zawód wykonujesz? Jakie jest Twoje wykształcenie?

Osoby posiadające wykształcenie w dziedzinie prawa, finansów lub księgowości będą miały utrudnione zadanie. Według banku, jako osoba doświadczona w tej tematyce, nie powinieneś podpisywać umowy zawierającej klauzule niedozwolone. Z tego powodu stracisz w ich oczach status konsumenta. Co więcej, nawet jeśli nie posiadasz wykształcenia w tych dziedzinach, bank dopyta, czy interesowałeś się tematem kursów walutowych. Celem banku jest oczywiście wywołanie dyskomfortu i pokazanie, że nie poświęciłeś odpowiedniej ilości czasu na lepsze poznanie tematu przed podjęciem decyzji kredytowej. Jednakże pamiętaj, że to bank powinien wytłumaczyć Ci wszelkie najważniejsze kwestie z tym związane!

Z jakiego powodu zdecydowałeś się na kredyt we frankach szwajcarskich?

Zadając to pytanie, bank będzie chciał sprawdzić, czy Twoja odpowiedź będzie zgodna z celem wpisanym w umowie kredytowej. Zdecydowana większość tych kredytów była zaciągana w celach nabycia nieruchomości. Jeżeli w Twoim przypadku również tak było, pełnomocnik zacznie dopytywać o daną nieruchomość. Co będzie go interesowało? To, czy nieruchomość była zakupiona w celach mieszkaniowych. Jeśli tak, to spyta, czy Ty tam mieszkałeś, czy może wynajmowałeś daną przestrzeń innym.

Czy prowadzisz własną działalność gospodarczą?

Kolejnym niezwykle istotnym pytaniem będzie to, czy prowadzisz bądź prowadziłeś w tamtym czasie własną działalność gospodarczą. Jeżeli odpowiedź będzie twierdząca, bank będzie chciał dowiedzieć się, czy Twoja działalność była prowadzona w tej nieruchomości. Dlaczego to takie istotne? Jeżeli zakupiłeś nieruchomość w celach konsumenckich, swoje roszczenia możesz opierać o klauzule abuzywne.

Jak powinieneś się zachowywać na przesłuchaniu?

Wiesz już, że pytania mają uzmysłowić pełnomocnikowi banku to, jak wyglądało podpisanie umowy kredytowej. Niestety, większość pytań ma też inny cel. Pełnomocnik będzie próbował zdenerwować frankowicza lub wprowadzić go w stan dyskomfortu. Co więcej, frankowicz powinien przygotować się na to, że podczas przesłuchania pojawią się podchwytliwe pytania, których celem będzie zmylenie odpowiadającego.

Z tego względu najważniejszą kwestią jest zachowanie spokoju. Wiemy, że może to być trudne, ale nie możesz dać się wyprowadzić z równowagi. Przed każdą odpowiedzią dokładnie przemyśl to, co chcesz powiedzieć. Dzięki temu nie pomylisz się i odpowiesz na pytanie zgodnie z prawdą. Bardzo pomocną osobą w takich chwilach będzie prawnik. Jeżeli pytania zaczną obierać złą ścieżkę, możesz być pewny, że odpowiednio zareaguje.

Na co jeszcze się przygotować?

Teraz wiesz już, jakie pytania najczęściej pojawiają się na rozprawach frankowiczów. Dzięki temu możesz lepiej przygotować się przed swoją rozprawą i przypomnieć sobie jak sytuacja wyglądała w Twoim przypadku. Mamy nadzieję, że dzięki temu zmniejszył się nieco Twój stres. Jeżeli chcesz upewnić się, że nie otrzymasz niestosownych pytań, powinieneś przemyśleć wybór odpowiedniego prawnika. W tym celu możesz skontaktować się z nami.

Pamiętaj również o tym, że w sądzie panuje parę ogólnych zasad. Ubierz się schludnie, by wywołać dobre pierwsze wrażenie. Zadbaj także o to, by przyjechać na miejsce o odpowiedniej porze, w tej sytuacji o wiele lepiej być wcześniej na miejscu i poczekać, niż się spóźnić. I przede wszystkim nie zapomnij o zabraniu dowodu osobistego!