Być może słyszeliście już takie opinie, że w obecnej sytuacji wygrana frankowiczów nie stanowi najmniejszego problemu. Wynika to z tego, że frankowicze, którzy zdecydowali się na profesjonalną pomoc, wygrywają w 95% przypadków. Czy to jednak oznacza, że do swojej rozprawy mogą podejść jak do czystej formalności? Czy z każdym bankiem można bezproblemowo wygrać?

Skąd te nagłe wygrane frankowiczów?

Nagły wzrost wygranych spraw frankowiczów jest w głównej mierze spowodowany wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości. Wyrok ten został opublikowany w październiku 2019 roku. Wyraźnie przechylił on szalę zwycięstwa na stronę frankowiczów. Od momentu jego wystawienia niewielki odsetek spraw rozsądzanych jest przeciwko kredytobiorcom. Nie oznacza to jednak, że wygrane te należą do łatwych.

Czy to zwykła formalność?

Niektórzy z farnkowiczów swoją wygraną uważają za pewniak. Z tego względu decydują się na samodzielną wizytę w sądzie i nie przykładają większej uwagi do prawidłowego przygotowania się do rozprawy. Takie podejście jest ogromnym błędem i w większości przypadków tego typu, skutkuje przegraną. Oczywiście, od wyroku można się odwołać i tym razem spróbować swoich szans wraz z profesjonalnym prawnikiem. Po co jednak narażać się na dodatkowy stres i koszty, skoro o jego pomoc można poprosić od razu?

Dlaczego mimo wszystko warto skorzystać z pomocy prawnika?

Skorzystanie z pomocy osoby doświadczonej, posiadającej dużą wiedzę w danym temacie, jest zawsze dobrym wyjściem. Prawnik nie tylko pomoże Ci w przeanalizowaniu wszelkich zapisów znajdujących się w umowie, ale także powie Ci, czego możesz się spodziewać podczas trwania procesu. Dzięki temu we dwójkę możecie znaleźć zarówno zawarte w umowie niedozwolone klauzule, jak i przygotować listę pytań, które prawdopodobnie pojawią się na przesłuchaniu. Korzystając z wiedzy i pomocy profesjonalisty, faktycznie znacznie zwiększasz swoje szanse na wygraną.

Oczywiście możesz sam wraz z pomocą internetu poszukać klauzul abuzywnych. Ich rejestr jest prowadzony przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednakże rejestr ten nie zawiera wszelkich możliwych klauzul. Co więcej, samo znalezienie nieprawidłowego zapisu nie wystarcza. Musisz jeszcze posiadać odpowiednie uzasadnienie, które przekona sąd. Pamiętaj jednak, że kluczem do wygranej jest odpowiednie przygotowanie i posiadanie szczegółowych informacji. Bardzo prawdopodobne jest to, że na własną rękę nie przygotujesz ich aż tak dobrze, jak zrobiłby to doświadczony prawnik.

Czy z każdym bankiem da się wygrać?

Kolejną kwestią, którą frankowicz powinien sprawdzić przed swoim procesem, jest to, jak obecnie wyglądają procesy frankowiczów w danym banku. W tym momencie pomoc prawnika będzie również istotna. Wynika to z tego, że prawnicy zajmujący się sprawami frankowiczów na bieżąco je monitorują i posiadają dużo pomocnych informacji. Pomimo tego, że tamtejsze schematy działania banków dotyczące kredytów frankowych były bardzo podobne, wygranie sprawy nie jest tak proste w każdym z nich. Z czego to wynika?

Niektóre banki potrafią skutecznie się bronić. Ich umowy nie zawierają zapisów, które automatycznie byłyby klasyfikowane jako te niedozwolone. Z tego względu, wygrana z nimi stanowi jeszcze trudniejsze wyzwanie. Nie oznacza to jednak, że jest ona niemożliwa. O jakie banki nam chodzi? Jest to między innymi BZ WBK lub Deutsche Bank.

W przypadku niektórych banków, wygrana natomiast jest znacznie ułatwiona. Wynika to z tego, że ich umowy były bardzo nieprzemyślenie konstruowane. Zawierały one dużo niedozwolonych zapisów. Dzięki temu wygrana z nimi jest łatwiejsza. Do tych banków zalicza się między innymi mBank i Getin Bank.